WORK-LIFE BALANCE

 

 

    Zatrzymajmy się na chwilę. Work-life balance. Co właściwie oznacza zlepek trzech słów, które mają ze sobą niewiele wspólnego? Sam termin jest tak złożony jak jego faktyczne znaczenie, może także wprowadzać nieco w błąd. Work-life balance to idea, której początek miał miejsce w XVIII wieku, kiedy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wprowadziły ograniczenia liczby godzin pracy w tygodniu. W wieku XIX rozszerzono ten zapis o dni wolne od pracy w przypadku narodzin dziecka, czy choroby. W latach 70. ubiegłego wieku głośno zaczęto już mówić o potrzebie oddzielenia pracy od czasu wolnego. Dziś wiemy jednak, że oddzielenie tych dwóch sfer staje się w praktyce niemożliwe. Jakie znaczenie ma więc dziś ten termin?

 


obraz work-life balance

 

     Obecnie temat ten jest zwykle poruszany w problematyce efektywnego i zrównoważonego połączenia kariery zawodowej i życia osobistego, innymi słowami jest to poszukiwanie harmonii w życiu łącząc pracę i relaks. Każdy w tym miejscu przyzna, że łatwo powiedzieć, gorzej z wykonaniem, tak też jest w rzeczywistości. Work-life balance to nic innego jak szukanie drogi do spełnienia życiowego umiejętnie wybierając ścieżkę rozwoju osobistego i podejmując konkretne kroki dążąc do jego realizacji. Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju alarmuje, że Polacy są na 7 miejscu wśród 38 państw pracujących najwięcej, a praca jest dziś zintensyfikowana i bardziej wymagająca. Warto więc robić w życiu coś, co rzeczywiście daje Ci poczucie realizacji, jeśli chcesz uniknąć syndromu przepracowania i depresji.

 

 

obraz wykres

 

 

    Według raportu "Aktywność sportowa Polaków" z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że Polacy najczęściej spędzają czas wolny oglądając telewizję i filmy na DVD. Warto podkreślić, że nie są to ich wymarzone zajęcia, którym chcieliby poświęcać wolne chwile poza pracą, co wskazuje na brak świadomego planowania czasu.

    Wydawałoby się, że „balance” oznacza oddzielenie pracy od życia prywatnego w sposób równy, jednak nie chodzi tutaj o ich wyraźne rozdzielenie, ale o zachowanie równowagi, która nie wprowadzi dyskomfortu do żadnej z tych sfer. Jeszcze do niedawna przepisem na zrównoważone życie było unikanie rozmów i myśli o pracy w domu i na odwrót. W efekcie jednak powoduje to nagromadzenie napięć, których nie możemy się pozbyć. Na przykład: masz problemy w pracy, ale zgodnie z przyjętą zasadą nie rozmawiasz o pracy w domu. W konsekwencji nie masz się komu wyżalić, albo chociaż powiedzieć otwarcie o problemie. Tym samym zamykasz się na możliwość otrzymania wsparcia od najbliższych tworząc błędne koło, które prowadzi do pogłębienia stresu i frustracji. Dlatego kluczem jest stworzenie takiego systemu działania, który zapewni Ci komfort życia nie zakłócając wewnętrznej równowagi i poczucia spełnienia w każdej ze sfer życia - w pracy i poza nią. Na to jednak nie ma żadnego przepisu. Bo tylko Ty wiesz, w jakich proporcjach połączyć obowiązki i odpoczynek, by życie dawało Ci niewyczerpaną satysfakcję. 

   Kluczem  jest poczucie że żyjesz dla siebie i sam wyznaczasz sobie priorytety. Dlatego warto poświęcić teraz kilka minut na przemyślenie swoich wartości, bo nikt nie zna Ciebie tak dobrze, jak Ty sam. Zastanawiając się nad równowagą w Twoim życiu weź pod uwagę takie czynniki jak efektywność i zaangażowanie w pracy, Twoje najważniejsze wartości życiowe, zarządzanie czasem w pracy i w domu, a także cel Twojej pracy oraz jego zgodność z Twoimi osobistymi zamierzeniami i zainteresowaniami.

 

Tutaj zaczyna się Twoja droga do sukcesu :)