JAK NAPISAĆ CV?

 

Rekruter w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę dostaje setki CV, z których większość wygląda tak samo – biała kartka, czarna czcionka, czasami jakieś zdjęcie - mniej lub bardziej wyraźne….. Naprawdę chcesz być jednym z wielu? Jeśli nie, przeczytaj poniższy tekst.

 

obraz pisanie cv rekrutacja rozmowa

 

 

NIE TYLKO WIEDZA

     Dziś na rynku pracy liczy się wiele kompetencji, a konkurencja wciąż rośnie. Od paru lat wskazuje się pożądane kwalifikacje  z zakresu nie tylko twardych umiejętności i wiedzy, ale tak zwanych „,soft skills”, czyli umiejętności miękkich, do których należy szereg zdolności komunikacyjnych, jak choćby umiejętność szybkiej adaptacji w nowym środowisku, umiejętność współpracy w grupie, radzenie sobie ze stresem, umiejętność rozwiązywania konfliktów, analizowanie danych czy wreszcie kreatywność. Aby zostać zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę, warto wyróżnić swój dokument aplikacyjny w sposób graficzny (pamiętając przy tym jednak, że to wciąż dokument, a nie dzieło artystyczne – chyba, że jesteś twórczym grafikiem i jest to związane ze specyfiką Twojej pracy), ale także poprzez treść, którą możesz odpowiednio wyeksponować.

 

PERSONALIZACJA

     Estetyka CV i jednocześnie jego nietuzinkowość może przykuć uwagę przyszłego pracodawcy, o ile te elementy w odpowiedni sposób nawiązują do specyfiki Twojego wykształcenia i stanowiska, na które aplikujesz. Podziel wykształcenie, umiejętności i zainteresowania na poszczególne bloki, wyróżnij je w sposób czytelny tak, aby podkreślić Twoje mocne strony, doświadczenie i umiejętności. Możesz skorzystać z gotowych generatorów CV, które oferują różnorodność graficznych wersji dokumentów aplikacyjnych z akcentami kolorystycznymi, lub spróbować własnych możliwości graficznych. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, kieruj się przede wszystkim czytelnością i przejrzystością Curriculum Vitae ze świadomością, że wciąż masz do czynienia z dokumentem. Pamiętaj o tym, że dobre CV może być początkiem Twojej wymarzonej ścieżki zawodowej i nie warto lekceważyć pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

 

obraz personalizacja

 

WYRÓŻNIJ SIĘ 

     Teraz przejdźmy do treści: spójrz na swoje CV z perspektywy rekrutera – co będzie dla niego ważne, co może go zachęcić aby zaprosił Cię do kontynuacji procesu rekrutacyjnego? Widzi przed sobą tylko kartkę, która ma na nim zrobić wrażenie w kilka sekund. Pomyśl o swoich największych atutach – które z nich będą niezbędne do objęcia stanowiska pracy na które aplikujesz? Jak możesz je wyróżnić spośród innych? Samo napisanie, że jesteś kreatywny i odpowiedzialny, nie uczyni Cię kimś takim. Dlatego przedstaw umiejętności i udowodnij w dalszej części dokumentu aplikacyjnego, że to Twoje wyróżniki dzięki którym wybijasz się z tłumu aplikantów. Jesteś Inżynierem, więc Twoją mocną stroną jest umiejętność analizowania danych, organizacja i brak chaosu w podejmowanych decyzjach? Pokaż to w CV! Niech będzie uporządkowane, przemyślane, dobitnie pokazujące Twoje zorganizowanie. Unikaj wypunktowania tych kompetencji, które ma prawie każdy absolwent kończący Twój kierunek studiów. Wypisz te specjalistyczne, dzięki którym wyróżniasz się na rynku pracy i które przykują uwagę rekrutera.

 

DOŚWIADCZENIE 

     Twoje CV może zaczynać się od doświadczenia, a nie wykształcenia – choćby dlatego, że inżynier automatyk musiał ukończyć studia kierunkowe i pracodawca ma tego pełną świadomość - wykształcenie może znaleźć się nieco niżej w dokumencie. Znacznie bardziej interesuje go Twoja ścieżka kariery i dotychczasowe doświadczenie. Opisz  zakres umiejętności, przedstaw swoje sukcesy, opisz czym zaowocowała Twoja praca (zakończeniem ważnych, międzynarodowych projektów, wdrożeniem istotnej innowacji w zakładzie produkcyjnym itp.). Jeśli rozwiązałeś jakiś znaczący problem dla zakładu produkcyjnego lub Twój pomysł okazał się innowacją, którą wdrożono – pochwal się tym! Dokument aplikacyjny to najlepsze miejsce dla takich treści, gdzie nie musisz sztywno przestrzegać reguł i trzymać się schematu, tak jak w przypadku dokumentów urzędowych. 

 

obraz doświadczenie rekrutacja

 

ZAINTERESOWANIA

     Interesujesz się literaturą naukową, coachingiem, a może grasz w zespole rockowym? Napisz o tym! To z pewnością zainteresuje Twojego potencjalnego pracodawcę i pomoże mu wyodrębnić Twoje mocne strony, które mogą okazać się niezbędne do objęcia tego stanowiska pracy i ukształtowania Twojej ścieżki zawodowej. Im więcej informacji dostarczysz rekruterowi, tym większe szanse na prawidłowe rozpoznanie Twojego profilu zawodowego i dopasowania go do oferty pracy.

 

MARKA I WIZERUNEK

     Pisanie CV jest procesem, który musi trochę potrwać, by wysiłek zamienił się w jakość. Nie jest to praca na jedną wolną chwilę – warto zrobić w pierwszej kolejności szkic i ustalić treść, wrócić do tematu kolejnego dnia i przemyśleć zawartość graficzną, poprawić treść zapisaną wczoraj itd. Pomyśl o tym z perspektywy tworzenia własnej marki i wizerunku – jesteś kimś, kto wie, co chce osiągnąć, ma wizję i plan na swoją ścieżkę kariery, chce się rozwijać. Jeśli dodajesz zdjęcie, niech będzie estetyczne, na jasnym tle, w formalnym stroju. Niezależnie od tego, jak bardzo Twój zawód jest dzisiaj w cenie - warto zadbać o markę osobistą już od pierwszego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami. Tak więc do dzieła!